IMG 9570resizedIMG 9569resized

 Styrehuset har i noget tid haft brug for en kærlig hånd. For intet er så smuk på et skib som træværk der er smukt lakeret. Desværre er solen på ingen måde blid for lak, som det kan ses på billedet til venstre.

Således udstyret med umådelig optimisme begyndte 2 af foreningen medlemmer på arbejdet. Og der hvor lakken havde fået masser af sol, kunne lakken nemt fjernes, desværre har skibet både en sol og skyggeside. Og der hvor solen havde skygge, var lakken ganske genstridig af få af. Træværket er fra 1914, så alt kemi er udelukket. Altså en god varmeblæser og lakskrabe klinger i langebaner samt knofedt.

Resultatet kan så småt ses, der er dog et par weekender tilbage da lakken skal have cirka 5 lag for at være modstandsdygtig for vejr, vind og sol.